پزشکی و سلامت

دیابت و تغذیه

دیابت و تغذیه

دیابت و تغذیه

بیماران مبتلا به دیابت نیازهای تغذیه ای مشابه دیگران دارند. با داشتن یک برنامه غذایی سالم، میتوانید از انواع غذاها لذت ببرید. میزان قندخون رابطه نزدیکی با خوراکی هایی که میخورید دارد. انتخاب غذاهای مناسب می تواند در جهت کنترل میزان قندخون، فشارخون و کلسترول شما موثر باشد و همچنین می تواند وزن شما را در حد تعادل نگه دارد.

اصول کلی

لذت بردن از انواع غذاها.

تاکید بیشتر در استفاده از نان و غلات کامل (سبوس دار)، سبزیجات و میوه ها

انتخاب لبنیات کم چرب، گوشت کم چرب و غذاهای تهیه شده با روغن کم یا بدون روغن

دستیابی به وزن مناسب و حفظ آن به دنبال بهره گیری از فعالیت بدنی منظم و تغذیه سالم

کاهش مصرف نمک و نوشیدنی های کافئین دار.

چه نوع مواد غذایی میتوانم مصرف کنم؟

برنامه غذای راهنمایی است که به شما می گوید چه نوع غذایی در وعده های اصلی و میان وعده ها باید مصرف شود و باید با برنامه شما و عادات غذایی تان متناسب باشد.

یک رژیم غذایی سالم برای اکثر افراد مبتلا به دیابت (و همچنین افراد سالم) شامل 60 – 40% کالری از گروه کربوهیدرات، 20% از گروه پروتئین، 30% و یا کمتر از گروه چربی هاست. این رژیم بایستی کم کلسترول، کم نمک و کم قند باشد.

کربوهیدرات ها

را می توان در میوه ها، سبزیجات، حبوبات، فرآورده های لبنی (لبنیات) و غذاهای نشاسته دار مانند نان ها یافت.

پروتئین

را می توان در گوشت قرمز، مرغ (انواع گوشت پرندگان)، ماهی، لبنیات، حبوبات و برخی از سبزیجات یافت. سعی کنید مرغ و ماهی را بیشتر از گوشت قرمز مصرف نمایید. از خوردن پوست مرغ خودداری کرده و چربی اضافی را از تمام گوشت جدا کنید.

چربی ها

شامل کره، مارگارین و روغن ها بوده که به غذاها افزوده می شوند. همچنین در بیشتر لبنیات و فرآورده های گوشتی چربی یافت می شود.

چه مقدار غذا می توانم مصرف کنم؟

مقدار هر وعده غذایی مهم است، حتی اگر عادت به خوردن وعده های غذایی بسیار سالم دارید، خوردن بیش از حد موجب افزایش وزنتان خواهد شد که یکی از عوامل بروز بیماری دیابت است. هرم غذایی دیابت میتواند به شما در  انتخاب های معقول غذایی کمک کند. این هرم، مواد غذایی را به گروه های مختلف تقسیم میکند. به طور کلی در هر وعده غذایی 2 تا 5 واحد ( حداکثر 60 گرم) از گروه کربوهیدرات، 1 واحد از گروه پروتئن و مقدار مشخصی از چربی وجود خواهد داشت.

استفاده از بشقاب متناسب از دیگر راه های کنترل میزان غذای شماست.

یک بشقاب پروتئین بدون چربی و یک چهارم بشقاب کربوهیدرات های غنی از فیبر.

روزانه، مواد غذایی مصرف شده را یادداشت کنید.

با یادداشت کردن آن چه در طول روز میخورید، زمان خوردن و چگونگی تاثیر آن بر میزان قند خون میتوانید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. همچنین باید میزان قندخون خود را 2 ساعت پس از خوردن وعده غذایی اندازه بگیرید تا تاثیر مواد غذایی مختلف را بر بدنتان مشاهده نمایید.

تغذیه مناسب به همراه داروها و ورزشها متناسب با دیابت، به شما در جهت کنترل دیابت کمک میکند.

این اطلاعات شامل موارد کلی مراقبت از بیمارن دیابتی است. برای درمان اختصاصی با کارشناس تغذیه و رژیم درمانی خود مشورت کنید.

beurer , پزشکی و سلامت

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.